Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Времетоќе биде сончево и многу топло со мала облачност, а долж Повардарието и во западните делови повремено и засилен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 31 до 37 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец и дневна температура до 36 степени.

Во наредните денови ќе преовладува сончево и многу топло време. Од средината на неделата во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

Утре дневните температури ќе се движат од 32 до 38 Целзиусови степени, в среда од 31 до 37, а в четврток ќе имаме услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново