FBlaznivesti fin

Најголемата социјална мрежа призна дека одредени вести ги цензурирала како лажни, а всушност тие не биле лажни.

mikrosoft fin

Google престана да испраќа пораки за предупредување за корисниците на Microsoft Edge пребарувачот, кој можевте да го видите ако од пребарувачот Edge ја посетивте Chrome web продавницата во потрага за „апликации од трети страни“.

zd fotografii

Социјалната мрежа Facebook им овозможи на сите корисници да ги претворат фотографиите во живописни 3D слики.

huavey fin

Постепеното ширење на 5G мрежата обезбедува револуционерно мобилно искуство. Мобилните апликации се клучен елемент за зајакнување на поврзаноста и збогатување на искуството на корисниците, како резултат на зголемената употреба на неколку различни уреди во различни сценарија.

netfliks fin

Netflix има толку многу филмови и серии што сериозно почнува да пречи во сортирање на содржините. Решиле да се позанимаваат со овој проблем.

maska fin

ИТ гигантот Xiaomi патентираше паметна маска за лице што го информира корисникот за квалитетот на воздухот што го вдишува, пренесува South China Morning Post.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново