med fin

Користете ги за да неразвиете симптоми на настинка и да го направите вашиот организам силен и отпорен.

spageti fin

2.04.2020

Поради ширењето на новиот вид коронавирус во многу делови на светот, луѓето остануваат во своите домови.

ren i med

30.03.2020
Ренот е лут коренест зеленчук кој е богат со витамини Б1, Б6, Б2, Ц, како и со магнезиум, калиум и железо.
Има слични својства како и ѓумбирот, односно ги чува крвните садови и го подобрува метаболизмот. Овој домашен сируп можете да го имате во секој дел од годината и да го земате по потреба.

rozovagolta fin

Масните наслаги се последица на нездравата и прекумерна храна, но и на добар дел од денот поминат во седење.

krvnigrupi fin

Луѓето со крвна група А се поподложни на зараза со коронавирус, додека оние со крвна група 0 се меѓу најотпорните. Ова е резултат на истражување на група кинески научници, кое е објавено на сајтот medRxiv, пишува South Chine Morning Post

orevi fin

Една рака ореви еднаш неделно го продолжува животот на жените, затоа што го одржува телото поздраво, вели новото истражување.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново