Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

modrislivi fin

Модрите сливи се многу корисен деликатес, бидејќи позитивно влијаат на целото тело. Тие содржат фосфор, калиум, магнезиум, натриум и други супстанции кои можат да ја зголемат јачината на коските кај жените.

Според лекарите, поубавиот пол треба почесто да го вклучува производот во нивната исхрана. Нивниот уникатен состав, комбинацијата и високата содржина на многу витамини ги прават сливите еден од најкорисните производи за организмот, како кај возрасните, така и кај децата.

Затоа, да ги разгледаме подетално корисни лековити својства на сливите. Секој треба да ги знае за да ги користи во исхраната, како и какви контраиндикации за нивна употреба има.

Лековити и корисни својства

1. Тие се добри за цревата. Помогнете да се нормализираат дигестивните процеси. Покрај тоа, тие имаат добри антибактериски својства, помагаат во борбата против ешерихија коли и стафилококи. Тие ги штитат нашите црева, вклучително и од рак.
2. Помага при запек. Сувите сливи се добар лаксатив што може да се користи наместо таблети – специјални хемиски лаксативи. Сувите сливи ја зголемуваат потенцијата кај мажите
3. Придонесува за нормализирање на крвниот притисок.
4. Сливи се богати со калиум, што е важен елемент во активноста на човечкото тело.
5. Јадењето сливи помага да се зголеми работоспособноста.
6. Меѓу нивните корисни својства можеме да ја потенцираме нивната способност да ги чистат крвните садови од токсини.
7. Тие имаат диуретично и холеретско дејство.
8. Корисните микроелементи содржани во сливи помагаат во зајакнување на коските и спречуваат фрактури.
9. Големата содржина на витамин А во сливитге е добра за видот.
10. Нивното антибактериско својство имаат корисен ефект врз здравјето на забите.
11. Зголемување на имунитетот, подмладување на организмот и се неопходен помошник во диетата. Употребата на сливи помага да се подобри состојбата на кожата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново