Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

voda fin

Турците велат: Лесно е како пиењето чаша вода. Изненадувачки, оваа едноставна навика може да донесе огромни придобивки за нашето тело и може да почувствувате позитивни промени за само неколку недели. Па, што се случува со нашето тело ако секој нов ден го почнуваме со чаша вода на празен стомак? Како овој елементарен ритуал има толку моќен ефект?

Нутриционистите препорачуваат да пиете чаша вода секој ден веднаш по будењето, односно на празен стомак. Оваа навика не се препорачува кај лица со хипертензија, склони кон сериозни отоци и уролитијаза.

Но, за мнозинството, оваа навика би била апсолутно безопасна и ќе има само позитивен ефект. Се разбира, ако следите неколку едноставни правила:

Пијте чаша вода во рок од 10 минути по будењето.

Водата треба да биде чиста, но не зовриена. Филтрираната, минерална или изворска вода ќе заврши работа.
По пиење чаша вода, треба да појадувате, но барем 40 минути подоцна.

Можеби најконтроверзната точка е температурата на течноста. Дефинитивно не вреди да се пие мраз или зовриена вода – таков пијалок нема да помогне.

Студената вода (15-20 степени) ја иритира желудочната слузница и го тера организмот да произведува енергија. Затоа, чаша ладна вода ќе ви помогне да се разбудите и да почувствувате наплив на сила.

Водата на собна температура (20-27 степени) ефикасно го стимулира гастроинтестиналниот тракт и помага во нормализирање на варењето на храната.

Топла вода (35-40 степени) подобро ги забрзува процесите на чистење на организмот и го стимулира метаболизмот.

Традицијата на пиење вода наутро на празен стомак влегува во европската култура од Исток. Во Кина, Индија и Јапонија, оваа навика се смета за една од тајните на долговечноста. Затоа, експертите често имаат тенденција да веруваат дека температурата на водата треба да биде околу 35 степени. Најдобро е да ја изберете температурата на водата, земајќи го предвид сопственото тело.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново