Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

domashenlek fin

Нарушената работа на штитната жлезда не е шега и мора постојано да биде контролирана од страна на ендокринолог и да се почитуваат правилата за земање на терапијата.

Најчести проблеми се хипотиреозата и хипертиреозата. И двете состојби ги нарушуваат метаболизмот и нивото на енергија за извршување на секојдневните задачи.

Симптоми на хипотиреоза, односно намалено лачење на хормони од штитната жлезда, се манифестира со поспаност, умор, опстипација и накачување на телесната тежина. Хипертиреозата пак, предизвикува слабост, постојан замор, неправилна работа на срцето, губење на коса, постојана дијареја и губење телесна тежина.

Овој природен лек, во комбинација со соодветната терапија, ја подобрува работата на штитната жлезда.

Потребни ви се:

100 мл вода
200 мл сок од брусница
Малку ѓумбир во прав
Половина лажичка цимет во прав
Малку морско оревче
Една лажица сок од портокал
Една лажица сок од лимон

Подготовка:

Загрејте ја водата, додајте го сокот од брусница и зачините и варете ја смесата 20 минути. Тргнете ја од ринглата, оставете да се олади и додадете сок од портокал и лимон. Испијте ја подготвената количина во тек на еден ден.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново