Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

deca fin

Овие три народни лека можат да му помогнат на имунитетот на вашето дете.

1. Мед и прополис
Обидете се да набавите мед со прополис или мед со матичен млеч. На вашето дете давајте му по една супена лажица рано наутро. Доколку сакате да си ја олесните работата, лажицата мед можете да ја комбинирате со чаша млеко или едноставно растворете го медот во млако чајче.

2. Масло од диво оригано
Маслото од диво оригано е природен антисептик. Токму поради тоа пулмолозите многу често го препорачуваат да се консумира наместо антибиотици. Ова масло е многу јако и има интензивен горчлив вкус, па затоа на детето давајте му по една капка дневно. Консултирајте се и со фармацевтот околу начинот на дозирање.

3. Сируп од овес
Сируп од овес можете да направите сами. А за да го подготвите, потребно е во тенџере на оган да ставите 6 шолји за кафе овес, 6 шолји вода и 6 шолји шеќер. Сето тоа убаво сварете го и процедете го добиениот сок.
Секое утро на гладен стомак, околу 40 дена, давајте му на вашето дете по една супена лажица од овој здрав напиток.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново