Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dietasomagnezium fin

Исхраната со магнезиум е наменета за оние кои сакаат да изгубат вишок килограми, без да го загрозат нивното здравје. Всушност, консумирањето храна која содржи високи нивоа на магнезиум, е одлично и за слабеење и за зајакнување на коските, мускулите и меките ткива.

Што е диета со магнезиум?

Исхраната со магнезиум, како што сугерира и името, е диетален план базиран на внес на храна богата со овој минерал. Магнезиумот е основен минерал за ментална и физичка благосостојба на човекот. Тој е четвртиот најобилен минерал во организмот, неопходен за здравјето. Околу 99% од вкупниот магнезиум се чува во коските, мускулите и меките ткива, додека 1% е во крвта.

Ниското ниво на магнезиум е поврзано со неколку критични заболувања и состојби како што се Алцхајмерова болест, дијабетес тип 2, отпорност на инсулин, мигрена, хипертензија, нарушување на хиперактивност и дефицит на внимание. Недостатокот на магнезиум има непријатни последици, во некои случаи опасни по здравјето. За жал, дури и здравата исхрана може да доведе до недостаток на оваа супстанција, поради што секогаш се препорачува да се консумира храна која е многу богата со магнезиум.

Така, диетата со магнезиум станува одличен сојузник за одржување на добро здравје.

Храната на која се базира оваа диета очигледно е богата со магнезиум. Меѓу десетте препорачани јадења, се издвојуваат спанаќот, урдата, црниот грав и авокадото. Сувото овошје е исто така важно, а сувите смокви, бадемите и семките од тиква се претпочитаат како вистински сојузници на здравјето и убавината. Сепак, за свежо овошје, бананите и свежите смокви се најдобри. Како пробиотици, јогуртот и кефирот можат да ја подобрат бактериската флора, а има и да си дозволите вкусна закуска: темно чоколадо, вистински концентрат на магнезиум.

Што да јадете за појадок?

Наутро можете да изберете едно од следниве четири менија.

Кафе со млеко, две парчиња пченичен леб печени со две порции сирење со малку маснотии или со две парчиња пилешко или мисирка или лажичка екстра девственото маслиново масло.

Алтернативно, чаша млеко со какао во прав и околу 30 грама житарки и растителни влакна. Чај, природен или овошен јогурт, овошје или чаша овошен сок се исто така дел од менито. Конечно, можете да изберете кафе макијато, неколку интегрални бисквити, околу 60 грама свежо сирење.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново