Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

lavanda1

Експертите за фенг шуи тврдат дека лавандата е многу лековита билка која со себе носи позитивна енергија и смирува, па затоа е голем и значаен дел од оваа филозофија на уредување на домот.

lavanda naslovna

Најубавиот и најлесен начин како да ја внесете лавандата во домот е да ја засадите во мали декоративни саксии и да ја распоредите во просториите како кујната, спалната соба и купатилото, бидејќи таа ќе придонесе за свежина во просторот. Лавандата можете да ја ставите и во дневната, но и во детската соба, бидејќи е растение кое носи добра енергија и позитивно влијае врз расположението.

lavandavodvor fin

Покрај засадената лаванда можете да користите и суви цветови кои ќе ги чувате во декоративни вазни бидејќи правилото на фенг шуи филозофијата дека сувото цвеќе претставува безживотност и носи негативна енергија не се однесува и на лавандата.

Уште еден начин како можете да го искористите ова растение е да наполните мали памучни или свилени вреќички со сушена лаванда, кои ќе ги чувате во ормарите и фиоките за да ја одржите свежината на облеката, но и да спречите појава на молци – што е двојна корист од оваа прекрасна билка.

lavandavrekicki fin

Вреќичките со лаванда можете да ги чувате и покрај креветот, а во нив можете да капнете и неколку капки етерично масло од лаванда бидејќи ова растение докажано го подобрува сонот и придонесува за полесно и побрзо заспивање.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново