Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vitaminC fin

28.04.2020

Витаминот Ц е состојка која може да се пронајде во најмногу намирници. Експертите говорат дека овој витамин, во помала или во поголема мера, го има во овошјето и зеленчукот.

Јак имунитет не штити од вируси и бактерии. Затоа е потребно да се снабдиме со потребни минерали и витамини помеѓу кои и витамин Ц. Еве кои се првите знаци дека на вашиот организам недостасува витамин Ц.

Иако лесно го наоѓаме во природа, а нашето тело лесно го прифаќа, лошите животни навики и исхрана сиромашна со хранливи состојки може да доведе до недостаток на витамин Ц и до здравствени тегоби.

Овој витамин е од витална важност за нашиот имунитет, кожата ја прави здрава и помага за заздравување на рана.

Кои намирници имаат најмногу витамин Ц од портокалите?

Витамин Ц е важен за здравје на коските, а без него телото не може да прифати железо и одредени протеини се прекупотребни за здравје на вените, лигаментите и тетиви.

Знаци дека на телото недостасува витамин Ц:

-Константно чувство на психичка и физичка исцрпеност;

-Промена на расположение проследено со нервоза;

-Падот на имунитетот, поради што телото не може да се бори против вируси, бактерии и други лоши микроорганизми кои предизвикуваат инфекции и алергии;

-Крварење на непцата, крварење и промена на забите;

-Создавање на модринки на телото без оправдана причина.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново