Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

grejpfrut fin

Пациентите кои страдаат од висок притисок, покрај редовна терапија, треба да внимаваат на исхраната и да не јадат масна и пржена храна.
Но, на списокот на забранети намирници има и овошја и зеленчуци кои често се дел од оброците.


Неизлупен компир

Некои видови компири може да се приготвуваат и без да се лупат. Се работи за младите компири и за оние кои имаат тенка лушпа. Но, ако во семејството имате лице со висок притисок, или пак вие страдате од него, најдобро е да го излупите секој компир, па дури и да оставите кратко да отстои во свежа вода, па потоа да го подготвувате.

Грав

Обичниот грав подготвувајте го со што помалку сол, а повеќе зачински билки. Конзервираниот грав обидете се воопшто да не го користите, но ако веќе мора, убаво измијте го под млаз ладна вода, за да се измие солта од него.

Грејпфрут

Грејпфрутот е здрав за сите, освен за оние со хипертензија. Ова овошје, всушност, никако не смее да се комбинира со лековите кои ги пиете за намалување на притисокот.

Сосови

Кечап, мајонез, сенф, готови сосови за тестенина, инстант сосови… Содржат и сол и шеќер, што е погубно за лицата со висок притисок.

Бисквити

Иако имаат неутрално сладок вкус, во процесот на подготовка се додава и сол и шеќер. Кога купувате, задолжително читајте ги декларациите за да знаете што содржат бисквитите.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново