Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

aronija fin

Аронија е мало бобинкасто овошје кое спаѓа во групата на најздрави овошја во светот, а интересно е што се смета дека е помошник на здравјето во заштита од уживањата на технолошката ера, а тоа се компјутерите и мобилните телефони кои секој од нас ги има и користи во секојдневниот живот!

Аронија е овошје кое доаѓа во мало пакување, а е полно со фито-нутриенти, витамини и антиоксиданси. Овие мали природни плодови од дивината од неодамна го зграпчија вниманието на сите вљубеници во фитнесот и научници истражувачи на храната, токму поради нивната исклучителна хранлива вредност. Ботанички, припаѓаат на фамилијата Rosaceae, на родот Aronia, а нејзиното научно име е Aronia melanocarpa. Расти во висина од 1,5 до 2 метри со изглед на грмушка, а плодовите растат групирани по 10-25 зрна.

Аронијата потекнува од Северна Америка поточно од шумските и мочуришни површини на нејзиниот источен дел, а помасовно почнува да се употребува од 1959 година кога ова овошје било вклучено во исхраната на Руските космонаути.

Плодовите се мали, со црвена, црна или виолетова боја зависно од видот на аронијата. Имаат лесно горчлив астрингентен вкус, при што црните имаат поизразен вкус, за разлика од црвените кои се послатки. Плодот од аронијата може да се употребува како:

 свежо овошје – права витаминска бомба

 сушено овошје – во кекси, мусли, во јогурт

 чај од ливчињата

 компот

сок од аронија – 100% природен и здрав

мармалад од аронија

вино од аронија.

Интересно е што има способност да го штити организмот од радиоактивните зраци на мобилните телефони и компјутерите.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново