Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sok fin

Симптомите на алергија на полен може да бидат многу непријатни, а пропишаните лекови предизвикуваат бројни несакани ефекти.

Еднo од растенијата кој во овој период на алергии предизвикува најголема мака е дефинитивно амброзијата. Нејзините зрна со полен може да предизвикаат кивање, црвенило на окото, отежнето дишење и нарушување на комплетната слузница на дишните патишта. Ако сакате на природен начин да се ослободите од непријатните симптоми и во исто време да го зајакнете вашето тело, пробајте вкусен сок кој ќе ви помогне да ги ублажите благодарение на состојките кои делуваат антивосполително, ги отвараат дишните патишта и ја нормализираат работата на мукозните мембрани.

Состојки:
– 1 поголем морков
– 1 јаболко
– 1/4 ананас (свеж или 2 прстени од конзерва)
– парче целер
– половина цвекло

Подготовка:
1. Овошјето и зеленчукот темелно измијте ги и исечете ги на парчиња.
2. Состојките вметнете ги во соковникот и сокот пренесете го во стаклена тегла.
3. Сокот можете да го пиете на празен стомак или помеѓу оброци.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново