Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

maslo fin

Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за меморија и учење, додека истовремено го намалува создавањето на амилоиден плак во мозокот, која се наоѓа кај пациенти со Алцхајмерова болест.

За време на тестирањето, научниците утврдиле дека маслиновото масло ги намалува воспалителните процеси во мозокот, како и дека го активира процесот на автофагирање, при што нервните клетки го елиминираат меѓуклеточниот отпад и токсини, но и тау протеините и бета-амилоидите кои се поврзани со појавата на Алцхајмерова болест и Паркинсонова болест. Со други зборови, оваа студија укажува на важната улога на маслиново масло во спречувањето на овие болести.

За здравјето на мозокот поволно влијаат и намирници како што се: какао и црно чоколадо, боровинки, брокули, зелен лиснат зеленчук, ленено семе, ореви, морски плодови и риба.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново