Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

alchajmer fin

Научниците од Стенфорд Универзитетот веруваат дека пронашле решение за оваа, до сега неизлечива болест. Лекот е едноставно подигнување на имунолошкиот систем.

Истражувачите откриле дека нервните клетки умираат бидејќи другите клетки, наречени микроглија, одговорни за чистење на мозокот од вируси и бактерии, не ја завршиле нивната работа.

Тие клетки добро работат во младоста, но како годините поминуваат, протеинот EP2 ги спречува правилно да ја извршуваат нивната работа како што треба.

Научниците покажале дека блокирањето на овој протеин им овозможува на клетките чистачи повторно непречено да ја вршат нивната работа и да ги отстранат лепливите плочки кои ги оштетуваат нервните клетки кај заболените од Алцхајмер.

Тие успеале на глувци заболени од оваа болест да ја вратат меморијата со блокирање на протеинот ЕП2.

Што е уште поинтересно е дека за време на експериментот, научниците успеале со генетски инженеринг да направат глувци кој воопшто го немале споменатиот протеин и тие глувци не можеле да развијат било каква форма на деменција.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново