Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

stareenje fin

Научете како да одржувате оптимално ниво на хормоните и вашата кожа, коса и нокти ќе ви бидат благодарни.

Научниците тврдат дека нашето тело синтетизира околу сто хормони, а шест од нив се важни за женската убавина. Тие придонесуваат за еластичност на кожата, зачувување на вашата младост, па дури и придонесуваат за добро расположение. Сепак, од непознати причини, понекогаш нашето тело не успева да ги произведе доволно, така што нивоата на хормоните се намалуваат и лицето почнува да старее премногу брзо. Добрата вест е дека постојат сигурни методи за воспоставување хормонска рамнотежа.

1. Естроген
Естрогенот влијае на клетките на фибробластите да произведуваат колаген и еластин. Кога нивото на овој хормон се намалува, се појавуваат брчки, овалниот облик на лицето станува нерамномерен, а градите стануваат опаднати. Сепак, не станува збор само за кожата -колку е помало нивото на естрогенот, телото се троши побрзо.

Како да се подигне нивото на естроген?
Храна: млеко од соја, кафеав ориз, ленено семе, свеж зеленчук и овошје. Научниците тврдат дека производите од месо го потиснуваат производството на естрогенot, поради што е подобро да се намали потрошувачката на животински протеини.
Козметика: Особено креми кои содржат фитоестрогени. На пример, серумите и кремите со коренот на млечните производи се борат против стареењето, бидејќи содржат ликуритигенин – антиоксиданс кој го стимулира производството на колаген.
Додатоци: Фитоестрогените се продаваат како додатоци во исхраната во форма на црвена детелина, оригано и чимичифуге. Иако не се хормонални лекови, сепак треба да се консултирате со лекар пред да ги земете.

2. Хормон на раст – соматотропин
Луѓето имаат тенденција да добијат соматопауза со возраста – состојба кога нивото на хормонот за раст во крвта почнува да опаѓа. Кога нивото на соматропин е намален, мускулите се намалуваат, додека мастите и брчките почнуваат да се појавуваат во прекумерни количини, расположението се влошува и издржливост се намалува. Познати личности од Холивуд често почнуваат да внесуваат хормон за раст, сепак, овој метод има многу непријатни несакани ефекти, како што се оток, главоболка, па дури и неконтролиран раст на коските и на внатрешните органи.

Како природно да го зголемите нивото на хормонот на раст?
Физичка активност: Одење со брзина од околу 4 километри на час, вежби со тегови (10-15 повторувања за секоја рака). Подобро е ако на тренингот му претходи аеробно вежбање, потоа работа со тегови, и на крај пешачете. Се разбира, пешачење надвор е најдобра опција.
Промени на температурата: Посета на сауни или наизменично туширање со топла и ладна вода го стимулира производството на хормонот на раст.
Спортски додатоци: Гама-аминобутерна киселина (GABA) го подобрува спиењето и го зголемува нивото на соматотропин.

3. DHEA (Dehydroepiandrosteron)
DHEA е хормон кој работи смирувачки и е ефикасен против стареењето. Но, всушност нашето тело го произведува само до 30-годишна возраст. Откако мускулниот тон почнува да опаѓа, крвните садови стануваат кревки, а кожата ја губи еластичноста.
Како да го подигнете нивото по природен пат?
Вклучете ги здравите масти во вашата исхрана: нашето тело произведува DHEA со помош на нив. Ореви, семе, масна риба и авокадо содржат есенцијални полинезаситени масни киселини.
Јадете протеини за доручек: Тие помагаат во борбата против промените во расположението и го стабилизираат нервниот систем на самиот почеток на денот.

4. Мелатонин
Мелатонин ги регулира нашиот секојдневен ритам. Со други зборови, тие го информираат телото дека е време за одмор. Сите процеси за обновување на клетките се одвиваат за време на спиењето и ако сонот е нарушен, луѓето почнуваат да стануваат премногу рано. Недостатокот на мелатонин доведува до брчки, губење на косата и формирање на пигментни дамки.
Како да се подигне нивото на мелатонин?
Храна: Мелатонинот се наоѓа во банани, домати, ориз и пченка.
Алкохолот, пушењето и кофеинот имаат ефект на контраиндикација. Кога сето ова се консумира, производството на овој хормон престанува. Некои лекови, како што се бета-блокатори, хипнотици и антиинфламатори имаат ист ефект.
Додатоци во исхраната: Мелатонин може да се зема како таблети – и се продава во аптеките. Некои експерти тврдат дека треба вештачки да го вратиме дефицитот на мелатонин по 35-годишна возраст. Во секој случај, прво консултирајте се со вашиот лекар.

5. Кортизол
Високото ниво на стрес хормонот – кортизол доведува до предвремено стареење. Во зависност од типот на кожата, негативниот ефект на кортизол се манифестира на различни начини – од сива боја на лицето, кожа која што се лупи, длабоки брчки и акни. Овој хормон ги разградува колагенските влакна и ја прави кожата млитава.
Како да се намали нивото на кортизол и стрес?
Пијте многу вода: Дури и мала дехидрација го зголемува нивото на овој хормон. А мала работа, како чаша вода, ќе ви помогне да се опуштите.
Диететски додатоци со розови корени го намалуваат нивото на анксиозност и кортизол.
Слушајте добра музика: Научниците велат дека музичката терапија ги намалува нивоата на стрес.
Медитацијата буквално го прави вашето тело да го намали нивото на кортизол без лекови.

6. Инсулин
Инсулинот го зголемува нивото на гликоза во крвта и кога ќе се поремети, на кожата се појавуваат рани знаци на стареење. Високото ниво на шеќер предизвикува брчки и кожата виси. Поради зголеменото ниво на гликоза, процесот наречен гликација(врзување на шеќер и протеински молекули) тече побрзо отколку што треба во одредена возраст, што доведува до уништување на колагенот и еластинот. Еластичната кожа потоа станува кревка и дехидрирана.
Како да ја заштитите кожата од вишокот шеќер?
Консултирајте се со вашиот лекар за да го одредите нивото на шеќер во вашето тело. По консултацијата со специјалист, можете да почнете со третирање на проблемот.
Козметика: Креми и серуми со ретиноиди (витамин А и неговите деривати) го стимулираат производството на колаген. Овие козметички производи треба да ги содржат витамините C и E и зелен чај – сите тие работат како антиоксиданти.
Користете заштитен крем за лице секој ден дури и во зима. Сончевите зраци ги уништуваат еластичните влакна и придонесуваат за брзо стареење.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново