Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kivi fin

Универзитетот во Осло препорачува да конзумирате егзотични овошја, поготово оние лица кои имаат проблем со високиот притисок. Веќе е познато дека кивито благотворно делува на кожата, лицето, и претставува прав рудник на витамини и минерали, а сега е откриено дека помага и во намалувањето на притисокот.

Припадниците на двата пола кои учествувале во истражувањето, Универзитетот во Осло им препорачал дневно да јадат по 3 киви.

Ова овошје богато и со антиоксидансот лутеин, кое благотворно дејствува на притисокот е тема на истражување.

Кивито содржи калиум, и игра важна улога во регулирање на крвниот притисок.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново