Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

limon fin

Лимонот, сосема оправдано, може да ја понесе титулата супер намирница. Ова киселкасто овошје вообичаено се консумира со чај во текот на зимските месеци како извор на витамин Ц и во текот на летото за освежувачка лимонада. Еве како можете да го искористите лимонот:

1. Го чисти организмот
Чаша топла вода помешана со сок од лимон, наутро на празен желудник, делува како голем чистач на вашето тело. Лимонот е диуретик кој ги исфрла токсините од телото и го зајакнува имунолошкиот систем.

2. Против стареење
Водата во комбинација со сок од лимон го намалува производството на слободни радикали кои што се одговорни за стареење и оштетување на кожата. Пијте вода со лимон, бидејќи содржи антиоксиданси кои ќе ви помогнат за да го задржите младешкиот изглед.

3. Ги одржува јаболката свежи
Излупете ги и исецкајте на кришки јаболката и посипете ги со лимонов сок. Сокот од лимон ќе ги одржи јаболките свежи и ќе спречи да станат кафени.

4. Освежувач
Лимонот е совршена природна состојка со која што може да го освежите домот. Промешајте сок од лимон, рузмарин и ванила и ќе добиете совршен освежувач за вашиот дом.

5. Го подобрува процесот на варење
Сокот од лимон има слична структура како и желудечната киселина. Освен тоа, сокот од лимон помага во поттикнувањето на ослободување на желудечните сокови. Сето ова влијае на варењето и помага против надуеност.

 

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново