Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sokodportokal fin

Само една чаша сок од портокал на ден е доволна за да се постигне здрав изглед на кожата. Освен тоа, портокалот штити од преладување, а витаминот Ц ќе го подобри вашиот имуно систем.

Една чаша портокал значително ги намалува шансите за развој на грип, а освен тоа медицинските истражувања покажаа дека придонесува за снижување на холестеролот и крвниот притисок.

Сепак, добро е да знаете дека не треба да ставате шеќер во сокот од портокал или да испиете еден литар сок за да имате корист од него. Сокот има многу калории па не се препорачува во големи количини.

Исто така, луѓето кои имаат стомачни проблеми треба да знаат дека се работи за кисел сок, а тоа може да предизвика иритација на желудникот.

Сокот од портокал се препорачува на пушачи бидејќи е познато дека го уништува никотинот.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново