Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

slez fin

Слезот е билка која потекнува од Африка, но која се проширила во Европа и Азија. Таа е еден од најпознaтите народни лекови против кашлица, но и средство за превенција на сите болести на органите за дишење.

Можат да се консумираат сите нејзини делови – и коренот и листовите и цветовите – но најчесто се користат коренот и листовите. Освен со слуз, слезот е полн и со пектин и танин, како и бројни минерали.

Најчесто се користи во вид на чај, кој помага против калицата и бронхитисот. Со него може да се испираат и затнатиот нос и да се ублажи болката во грлото.

Чајот од слез им се препорачува и на лицата кои болно уринираат или задржуваат урина.

Во комбинација со камилица, дава олеснување кај пушачката кашлица, а може да се користи и за лекување на чиреви и хидратација на сува и иритирана кожа.

Освен како чај, слезот може да биде намирница и за подготовка на десерт. Имено, поради неговата леплива и сунѓереста структура, како и високиот удел на шеќер (дури 75 проценти), на Западот одамна се користи и за подготовка на колачи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново