Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ако сметате дека имате 3-4 килограми вишок, можете да се обидете да ги намалите на следниве 5 начини без гладување:

1. Две чаши вода пред секој оброк

Секој пат пред да седнете да јадете испијте 2 чаши вода. Оваа количина течност, 15 минути пред јадењето ќе ви го забрза метаболизмот, храната ќе се вари правилно и нема да се претвори во масни наслаги.


2. Млака вода пред појадок

Секогаш можете да го пробате ефикасниот утрински детокс, односно на гладен стомак да испиете една млака чаша вода со лимон и малку мед.


3. Кефир со ленено семе за појадок

Ваквиот појадок ќе ви помогне да ги исчистите цревата и да ја сочувате цревната микрофлора.


4. Добро џвакајте ја храната

Ова и не е некоја голема тајна, но често пати во брзање го забораваме правилото. За храната да не се претвори во масни наслаги, секој залак џвакајте го 20-30 пати.


5. Цимет и мед против масните наслаги

За ефикасно елиминирање на масните наслаги, направете пијалак од цимет и мед. Во 200ml врела вода ставете ½ лажичка цимет во прав и 1 лажичка мед.

Половина шолја испијте пред спиење, а другата половина покријте ја и оставете ја во фрижидер за следното утро.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново