Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Насекаде во Бразил сокот од моркови се користи за долготраен и здрав тен.

Сокот од моркови е богат со витамините А ,Б, Ц, Д, Е, ПП, К, како и со големи количини железо, бакар и кобалт.

Овој природен сок го освежува организамот, зголемува апетитот и имунитетот, помага во намалувањето на килограмите, го нормализира варењето на храната, процесот на метаболизам, односно воспоставува хемиска рамнотежа во целиот организам. Одличен е во борбата против инфекции и отпорност на организамот, го прочистува црниот дроб и делува позитивно на ендокриниот систем.

Морковот влијае во процесот на заздравување од некои кожни болести, како дерматитисот. Влијае на правилниот раст, го поправа видот, го зајакнува срцето. Тој е природен антидепресив, го отргнува немирот и психичкиот умор.

Сокот од моркови треба да се пие наутро пред доручекот. Доволно е 150 мл свежно цеден морков  и наздравете со една мала чаша за подобро здравје.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново