Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Празот обилува со хранливи и лековити материи – содржи големи количества минерални материи и витамин Ц.

За разлика од кромидот и лукот, празот се употребува цел, и тоа не само како зачин, туку и како самостоен зеленчук. Тие масла делуваат благотворно на дишењето и пробавните органи, бубрезите, џигерот, крвта и крвните садови. Кај употребата на празот се препорачува да се користи целиот праз и белото стебло и зеленото лисје. Лисјата најчесто се избегнуваат, но содржат неколку пати повеќе танини отколку белиот дел.

Овие се некои од здравствените предности

– При зголемената штитна жлезда се препорачуваат топли облоги од варениот праз.

– Празот помага и кај искашлувањето, ја смирува кашлицата и благотворно делува на зарипнатост, воспаление на белите дробови и астма.

– Ја намалува зголемената количина на мочната киселина, холестеролот и маснотијата во крвта

– Празот ја подобрува циркулацијата на крвта и помага кај артеросклерозата и воспалението на вените.

– Го подобрува апетитот и ја поттикнува работата на системот за варење и цревата.

– Празот поттикнува подобро да работаат бубрезите и излачувањето на урината, па помага кај болката во бубрезите и бубрежните камчиња.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново