Иако најлесно е да се нашминкате со помош на апликатори прстите можат да бидат одлична алатка зашминкање.

Водата од роза е еден од најстарите козметички производи.Се користи од дамнина,особено кога е лицето во прашање. Ја смирува кожата на лицето,ја навлажнува и и дава мек и нежен изглед.

„Среќен 8 март, мамо!” – го пишувавме со детски ракопис. Потоа навикнавме да го честитаме празникот: на соученичките, на пријателките, колешките, на жената до нас. Жените, тие што од мали ги облекуваа во розево, навикнаа насмеано да ги прифаќаат букетите, честитките и подароците. Други, пак, со презрива гримаса ги отфрлаат: „тој комунистички празник“… Голема конфузија владее околу датумот 8 март, па ајде да се потсетиме зошто се слави денов.

8-ми март е Меѓународен ден на жената, кој ја одбележува борбата на жените за еднакви права во целиот свет; до тука е добро.

Заради своите добри својства ,ова масло има голем удел кога станува збор за составот на козметичките производи.Навлажнувачките својства го прават идеален за нега на кожата и косата.Го поттикнува создавањето на колаген и ја намалува појавата на брчки.

Крушката е едно од најдобрите овошја и она што е најдобро достапни се преку цела година. Во себе содржат калциум,железо,магнезиум,фосфор,цинк,бакар,манган,флуорид,витамин Ц и сл.

Ако косата ви е сува и оштетена но не сакате да ја скратите,одењето  на фризер можете да го доложите со помош на едноставна маска за заздравување на косата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново