Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

celulit fin

Целулитот не е само козметички проблем. Ова е вистинска болест наречена гиоидна липодистофија или воспаление на сврзното ткиво.

Поткожното ткиво слој содржи слој на масно ткиво. Колку е подебело масното ткиво што се „врзува“ како саќе, се зголемува и ја менува структурата и изгледот на кожата. Тоа не е проблем со дебелината. Целулитот е воспалителен процес во поткожното ткиво што ја нарушува циркулацијата на крвта, предизвикувајќи стагнација на лимфата и вишок на течност и може да се појави кај луѓе со нормална тежина.


Можете да се ослободите од целулитот со соодветна исхрана, пиење многу вода, масажа и вежбање. Кога вежбате, мускулите се затегнуваат, крвните садови работат,се забрзува протокот на крв. Мускулните влакна одвнатре создаваат ефект на масажа.

Рецепт за домашен пилинг:

За да се ослободите од целулитот од нозете и колковите, доволно е да направите домашен пилинг.

Потребно е: 100 грама мелено кафе; 20 до 25 грама цимет во прав; 1 лажица медицинска тинктура од црвена, лута пиперка; 3 лажици чиста вода.
Во стаклен сад измешајте ги сите состојки заедно додека не добиете изедначена текстура. Кога се истуширате или бањате, нанесете ја смесата на задникот, нозете и абдоменот. При нанесувањето на смесата, масирајте ги задникот, нозете и абдоменот со рацете 8. до 10. минути, а потоа исплакнете со млака вода и сапун, а потоа намачкајте го телото со млеко.
Комбинацијата на кафе и црвени пиперки ја нормализира лимфната дренажа, го елиминира застојот, ја подобрува циркулацијата на крвта.
Циметот го стимулира протокот на крвта, предизвикува регенерација на колагенските влакна. Со редовна употреба, кожата станува рамномерна и мазна.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново