Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

otstranuvanjevlaknaodlice fin

Проблемот е што многу од актуелните методи на депилација се доста агресивни или содржат хемикалии кои предизвикуваат алергии, дамки и други несовршености. За среќа, постојат и сосема природни рецепти чиј состав помага да се отстранат влакната без да предизвикаат несакани ефекти. Иако не сите од нив целосно ги елиминираат несаканите влакна, нивната постојана употреба значително придонесува за нивно намалување. Во оваа статија ќе ги споделиме најдобрите природни лекови за отстранување на влакната на лицето, така што ќе можете веднаш да ги вклучите во процедурите за убавина.

1. Брашно од наут и лимон
Комбинацијата на наут и лимон обезбедува добар, кој, покрај отстранување на влакната, го намалува процентот на мртвите клетки на кожата. Познат е со векови и доаѓа од индиската култура. Денес овој рецепт е еден од најчесто користени домашни лекови за отстранување на несаканите кожни честички и несовршености на кожата.

Начин на подготовка
Ставете ги сите состојки во садот и измешајте ги додека не добиете кремаста текстура. Нанесете го производот на погодените области и оставете да остане 20 до 30 минути. Кога ќе се суши, избришете го со крпа, силно притискајќи ги местата со влакна. Отстранете го производот што останува на кожата со влажна крпа или топла вода. Применувајте го два или три пати неделно, само навечер.

2. Пченкарно брашно и јајце
Комбинацијата на овие состојки создава леплива и густа мешавина која по апликацијата помага да се отстранат влакната од лицето и влијае на убавината.
Состојките се многу деликатни и ги оставаат погодените области со чувство на чистота.
Состојки
1 јајце
5 супени лажици пченкарно брашно (50 g)

Начин на подготовка
Скршете го јајцето и измешајте го со пченкарно брашно. Формирајте дебела смеса. Нанесете го производот над горната усна и оставете да се исуши неколку минути. Потоа тријте ја кожата со нежни кружни движења за да се ослободат влакната од оваа област. Исплакнете со топла вода и извршете ја постапката двапати неделно.

3. Млеко и куркума
Оваа мешавина на млеко и куркума помага да се отстранат малите влакна кои растат во областа над горната усна. Овие две состојки имаат антиинфламаторни својства кои го потиснуваат растот на несаканите влакна, при што кожата станува спокојна и подобра.
Состојки
1 лажичка куркума во прав (5g)
2 лажици млеко (20 ml)

Начин на подготовка
Ставете со правот од куркума и помешајте го со две лажици млеко. Откако ќе ја направите мешавината, нанесете ја на површината над горната усна. Оставете 30 минути да остои потоа исплакнете. Направете нежни кружни движења за полесно да се ослободите од влакната. Повторете ја постапката на секои два дена.

4. Парче кафе и сода бикарбона
Маската на мелено кафе и сода бикарбона не само што ви овозможува да отстраните несаканите влакна од лицето, туку исто така и на грбот, пазувите и другите делови на телото.
Состојки
2 лажици мелено кафе (20 g)
1 лажичка сода
вода (по потреба)

Начин на подготовка
Измешајте го кафето со сода и со вода за пиење додека не добиете кремаста мешавина. Потоа нанесете ја кожата на горната усна со нежни кружни движења. Оставете неколку минути да се исуши, а потоа исплакнете го лицето. Користете го овој лек три пати неделно.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.