Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kosa fin

Исто како што телото терба да се заштити со крем додека сте на сонце, па тоа треба да го направите со истите препарати за заштита на косата од УВ зраци.

Поради сонцето и морската вода, косата се оштетува и се исуши, бојата згаснува, а на врвот се скршени и “цветаат”. Затоа, избегнувајте грубо триење на косата со крпа, четка и врзување на влажна коса, затоа што тогаш таа повеќе се крши и затоа носете шапки.

* Користете хидратантен шампон и балсам, кој интензивно ја хранат косата и не содржат парабен, сулфати, натриум и хлор.

* Подготовките со UV заштита – Исто како што телото го заштитувате со крем додека сте на сонце, користат истите препарати за заштита на косата од УВ зраци. Тие ќе спречат избелување и сушење на косата, а темна коса ја заштитувате од појава на црвенпигмент. Со лак или балсам ставете содржина на УВ заштита, но сепак, тие се применуваат на влажна коса, во спротивно нема да се апсорбира.

По враќањето од одмор, заборавете барем на кратко, на пеглање и фенирање на косаат, врзување во опашки или во пунџа. Оставете ја да се опорави, и најдобро е за малки да ја скратите и да ја негување со маска за сува и оштетена коса, можете истото тоа да се обидете да го направите дома.

Маска по летувањето

Неопходно е: мед, маслиново или маслото од јојоба

Загрејте малку мед за да се стопи, додадете една лажичка маслиново или маслото од јојоба и тријте го во косата. Оставете 30 минути и исплакнете.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново