Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Наместо со скапи креми, сега имате шанса да ги испеглате брчките со ориз. Пробајте ја оваа јапонска маска за лице и овозможете си нега која ќе ви ги намали годините.

Веќе со векови Јапонките го користат оризот за нега на лицето и оваа евтина житарка се смета за нивно тајно оружје за убавина.

Богат е со витамин Б кој го стимулира развојот и регенерацијата на клетките, а со тоа го забавува стареењето и ја подобрува циркулацијата.

За овој рецепт потребен ви е само ориз, малку мед и млеко.

Сварете 2-3 лажици ориз во малку вода, додека не омекне. Задолжително сочувајте ја водата во која оризот се варел.

Сварените зрна добро измијте ги и додајте им лажица млеко, па промешајте ги и со лажица мед. Добро изгмечете ја смесата.

Сите состојки нанесете ги на лицето и чувајте ги половина час. Потоа измијте ја маската со водата во која го варевте оризот.

За неколку дена ќе забележите како вашата кожа е двојно понежна и поблескава од претходно.

Маската можете да ја чувате во фрижидер најмногу 4 дена, а можете да ја користите секој ден ако имате време.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново