Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Нема поздодевна работа од комарци во летниот период. Посебно ако сте на одмор покрај вода, на место каде има рој комарци. Вие можете да се заштитите додека сте во апартманот, но во некој момент од вечерта ќе сакате да прошетате и да седите покрај морено, на плажа, а апаратчето против комарци нема функција надвор од домот.

Ве напаѓаат, немате мир, не можете да уживате во вечерта.

Проценката е дека од 10 до 20 проценти од луѓето привлекуваат комарци. Според последното тврдење на научниците, причината за тоа се бактериите на кожата кои произведуваат различни хемикалии. Некои од нив ги привлекуваат комарците, а други ги одбиваат.

Исто така е познато дека комарците во лето сакаат потемни бои и луѓе кои се физичко активни, заради топлината на телото и движењето кое се изразува преку потење. Затоа треба да се носи посветла боја на облека, во пастелни бои, да се туширате рано наутро или доцна навечер, кога комарците стануваат поактивни.

Посебно привлечни за комарците се луѓето со крвна група О, а на средината на спектарот на интерес се луѓето до крвни групи А и Б.

Од природните состојки, ако сакате да ги одбиете овие досадни инсекти, тогаш користете етерично масло од цитронела од кое може да се направи и спеј и да се употреби на облека, постелнина и во просторот. Убаво би било да се стави во мирисна лампа или во освежувач на просторот.

Комарците исто така не ги сакаат етеричните масла на лимонски еукалиптус, лимонска трева, лаванда, пачули и кедар.

Постојат многу рецепти за мешање, но ако не сакате да трошите премногу пари во тој случај одберете едно или две масла и користете ги само нив.

Содата исто така е добар избор против убоди односно паста од сода бикарбона: една лажица сода измешајте со половина лажица вода и намачкајте на местото каде што ве каснал комарецот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново