Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Како да ослабнеме најбрзо без да се измачуваме? Тоа е најголемиот проблем кој ги возбудува и жените и мажите со прекумерна тежина.

Да влеземе во форма не е воопшто лесно, но не е задолжително да почитуваме исцрпувачки, мачни диети кои нè тераат да се чувствуваме лошо, иритирано и вечно гладно.

Постојат некои испробани методи на правилна исхрана, кои строго во согласност даваат неверојатен ефект и ви помагаат да слабеете побрзо отколку што сте претпоставувале.

1. Пиењето вода за време на оброк и околу оброците во текот на денот помага да се зајакне гладот полесно, бидејќи го исполнува желудникот. Освен тоа добрата хидратација е од големо значење за слабеењето и обработката на хранливите материи.

2. Доручкувајте. Многу луѓе не доручкуваат, а тоа е голема грешка. Прегладнувањето до пладне и попладне води до прејадување и потрошувачка на брзи пакувани храни. Од нив се дебелееме повеќе од тоа да изедеме едно чоколадо одеднаш од проста причина што ставен во стресна ситуација на глад, организмот ја складира донесената храна во масни депоа.

3. Нека вечерата не е обилен оброк. Најмногу калории можете да си дозволите да прифатите на појадок. На ручек порциите треба да се повторно хранливи, но не толку обилни. Вечерата треба да е скудна, по можност супа или свежа салата. Така вечерта и во текот на ноќта организмот ќе има можност да ги обработи полесно и правилно прифатените калории во текот на денот без тие да ви се лепат.

4. Фокусирајте се на зеленчукот и овошјето. Оваа стратегија е најпосакувана пред конзумацијата на помали количини јаглехидрати и помалку масти. Така ќе се зајакне со влакна кои го држат гладот подалеку од вас за неколку часа.

5. Престанете со пиење газирани и слатки пијалоци. Тие го полнат организмот со неверојатно многу непотребни калории. Во додаток на храната која сте ја проголтале, слатките и газирани пијалаци се јавуваат како последната капка која ја преплавува чашата на метаболизмот. Резултатот е трупање на килограми.

6. Јадете овошје за десерт. Не јадете слатки и десерти. Плодовите се најдобрата алтернатива за здрав десерт после јадење.

7. Запрете со солените подготвени закуски. Попатните оброци треба да се претежно од зеленчук, ореви, цели зрна и такви богати со природни протеини и масни киселини. Не посегнувајте по обилно солени крекери, чипсови, соленки и слично. Солта во нив е во огромни количини и предизвикува задршка на течности, формирање на целулит и придонесува складирањето на маснотии во масните депоа.

8. Избегнувајте ги гумите за џвакање, пијалаците и другите прехранбени производи “без шеќер”. Штом оваа храна се рекламира како да не содржи шеќер или диететски производ, тогаш тие се преполни со вештачки засладувачи, неколку пати послатки од обичниот шеќер. Ова предизвикува остар пораст на шеќерот во крвта и инсулинот, што придонесува за брзо дебелеење, освен што го зголемува ризикот од дијабетес.

9. Јадете навистина бавно. Од големо значење е да ја обработувате максимално храната уште во устата. Така организмот ја метаболизира полесно и правилно потоа.

10. Инсистирајте на високоинтензивно вежбање. Кардио и интензивните вежби кои ве тераат да ги напрегнете силите и да се задишувате помагаат врвен квалитет во брзото и здраво слабеење, како и за стимулирање на метаболизмот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново