Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Сакате да го почувствувате лицето свежо, чисто и совршено? Домашна маска за лице со пиво е вашето решение.

Малку чуден рецепт доаѓа од Мексико, но е тестиран и докажан и прави чуда со надворешниот дел на кожата.

Како работи?

Пивото има смирувачко и дејствува за чистење на кожата. Таа содржи витамини од групата B, хмељ, шекери и квасци, кои помагаат за разградување на мртвите клетки и зголемување на сјајот на кожата. При мешање со белка од јајце, квасецот создава матна мешавина која хидрира и ја подобрува еластичноста.

Ќе ви бидат потребни:

1 белка од јајце

½ чаша пиво

2 л. свеж лимонов сок

Измешајте ги сите состојки во соодветен сад и добро промешајте. Нанесете ги на лицето и оставете да делува најмалку 10 минути пред да исплакнете со топла вода.

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново