Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Иако многу жени ги мразат бидејќи со нив рацете и ноктите изгледаат неубаво,тие не се само естетски проблем. Ако не се грижете за нив или ги негувате на погрешен начин a можете да предизвикате болни инфекции.

Внимателно со ножичките – Многу жени ја сечат и кожата околу ноктите за рацете да изгледаат поуредни и понегувани. На овој начин никако нема да се ослободите од сува и грба кожа но можете да предизвикате и инфекција. Ако тоа толку ви смета кожичката над ноктот нежно потиснете ја нагоре-никако не ја сечете.

Нежна хигиена –Рацете мијте ги често но користете нежен сапун,избегнувајте производи кои содржат алкохол. Рацете заштитете ги со ракавици кога чистите,мијте ги со млака или студена но никако со жешка вода која ја суши кожата.

Хидратација – Заноктиците најчесто ја следат сувата кожа. Затоа е важно кожата на рацете да биде хидрирана. Рацете негувајте ги со хидратантен крем или масла како што се кокосово,маслиново или бадемово.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново