Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Некои бебиња веднаш по раѓањето имаат долги нокти, па сестрите во болница веднаш им ставаат ракавици за да не се изгребат. Меѓутоа, кај најголемиот број на новороденчиња првото средување на ноктите треба да го направите неколку дена по доаѓањето дома.

За сечење на ноктите на бебето треба да набавите специјални ножички со заоблен врв, за да ја намалите можноста од повреда на минимум. Сечењето на ноктите најдобро е да го извршите додека бебето спие.

Држете ги прстите на бебето цврсто во својата рака, а раката потпрете ја на некоја стабилна површина. Ноктињата исечете ги кружно на рацете, а право на нозете.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново