Социјалната мрежа Фејзбук со нова опција која ќе им овозможи на корисниците да ги препознаваат лажните вести и погрешните информации што се шират на оваа социјална мрежа.
Алатката е всушност известување што ќе се појави во наредните неколку дена и го води корисникот на страницата со совети и други информации поврзани со тоа како да се препознаваат лажните вести и што да се направи со тоа.

Messenger на Facebook колку e добра, толку и лоша апликација. Освен што длабоко навлегува во вашата приватност (ако тоа сами сте го одобриле), апликацијата е „убиец“ на меморијата и батеријата на телефонот. Докажано е дека ќе заштедите до 20 отсто на батеријата односно нејзината енергија, ако го отстраните Messenger од вашиот телефон, а притоа телефонот ќе почне и да „дише“.

Во последно време многу се зборува за новите телефони кои Xiaomi ги припрема, а компанијата денес најави уште еден таков уред.

Windows Vista, една од помалку популарните верзии од Windows оперативниот систем, од оваа недела официјално заминува во историјата.

Огромен астероид ќе помине покрај Земјата во ноќта меѓу 19 и 20 април. Ова го објавија светските медиуми, повикувајќи се на податоци на НАСА.

Во обид да ги заштити корисниците од малициозен софтвер, но и да донесе повеќе дивелопери и следствено на тоа апликации во Windows Store, Microsoft ќе вгради нова функција во Windows 10, која ќе му овозможи на корисникот да блокира инсталирање на Win32 програми кои не се од пазарот за апликации.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново