Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

cofferobot fin

Технологијата игра голема улога во напорите на луѓето да одржат социјална дистанца. Таков е случајот и со роботот – келнер во Даеџон, Јужна Кореја.

“Роботите би можеле да помогнат на луѓето да одржат социјална дистанца. На нашиот робот не му е потребна човечка помош. Од примање на нарачката до испорака“, рече Ли Донг Бае, директор на истражувачкиот сектор на компанијата Vision Semicon, којашто прави роботи.

Овој систем, којшто користи роботска рака за правење и послужување на пијалаци, може да направи 60 различни видови на пијалаци. Исто така може да комуницира и да разменува податоци со други електронски уреди, но и да го пресмета најбрзиот пат за движење низ кафулето.

Како што пренесува Reuters, шест нарачани пијалаци биле послужени во рок од седум минути.

Целта на производителот е до крајот на годината најмалку 30 кафулиња ширум Јужна Кореја да имаат вакви роботи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново