Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Inhalator fin

Истражувачи од британскиот универзитет во Саутемптон смислиле нов инхалатор кој треба да им помогне на луѓето заразени со коронавирус да се изборат со него во раните фази на болеста.

Инхалаторот користи експериментален лек кој содржи интерферон бета, протеин што човечкото тело го произведува секогаш кога доаѓа вирусна инфекција, пренесува лондонски „Сан“.

Интерферон бета, кој го зајакнува имунолошкиот систем, веќе се користи за лекување на мултиплекс склероза, а за време на студија во Хонг Конг, во комбинација со други лекови, се покажа можност за ублажување на симптомите на Ковид-19.

Кога овој лек се вдишува, директно стигнува до белите дробови, каде помага против дејството на коронавирусот, поради што научниците се надеваат дека треба да го спречи развојот на болеста до фатален исход.

Тестирањето на инхалаторите во домашни услови започна денеска, а наскоро ќе заврши и тестирањето во кое учествуваат 100 болнички пациенти.

Доколку овие испитувања се успешни, британската фармацевтска компанија „Синерџен“ оваа година ќе произведе милиони дози од овој лек, пренесува „Сан“.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново