Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

faceap fin

FaceApp, која има милиони корисници на Интернет низ целиот свет, е производ на руската безжична лабораторија со седиште во Санкт Петербург. Апликацијата нуди “старост” или “подмладување” на лицето на корисникот, каде што ја обезбедува неговата оригинална фотографија без гаранција за тоа каква цел ќе се користи , предупредува Дојче Веле.

Сепак, агресивните руски интернет операции во западните земји покренаа бројни прашања за тоа зошто руската компанија собира со милиони слики од луѓе од целиот свет.

Самата апликација FaceApp е доказ за тоа колку лесно и незабележано може да се манипулираат сликите.

Програмата е базирана на вештачка интелигенција која добро ги познава природните процеси на стареење и може да ги примени на секој човек. Интригантната природа на нејзината примена овозможи пристап до публика од повеќе милијарди долари. FaceApp сега е првото место за преземање во продавниците на Apple и Android.

Популарноста, сепак, не доаѓа веднаш, апликацијата е на пазарот околу две години. Таа стана популарна откако познатите личности од целиот свет почнаа да ги објавуваат своите фотографии онлајн. Фановите на социјалната мрежа се во искушение да пробаат нова фризура или да добијат виртуелна брада. Некои функции, како што се виртуелните мустаќи, на пример, се достапни за плаќање од 44 евра или една година претплата од 20 евра.

Масовното ширење на FaceApp, исто така, ги поттикна првите предупредувања дека обезбедените лични податоци може да се користат за лабави цели.

Сè што е познато за Wireless Lab – дека седиштето се наоѓа во Санкт Петербург, е јасно од општите услови на употреба. Освен овие информации за компанијата, ништо друго не е познато.

Со длабокиот увид во политиките за приватност, почетниот занес на користење на апликацијата брзо исчезнува. Компанијата не само што собира податоци од корисници, туку и ги зачувува сликите, вели Дојче Веле.

Шефот на компанијата Јарослав Гончаров вели дека апликацијата ги поставува само сликите на корисниците што тие сакаат да ги обработуваат. Серверите не беа во Русија, туку во САД, Сингапур или Ирска. Тие исто така беа во сопственост на Амазон или Гугл. Тој, исто така, наведува дека повеќето фотографии се бришат во рок од 48 часа, и дека метаподатоците се даваат само на промотивни партнери.

Потсетуваме за скандалот кој избувна со друга руска компанија во ИТ секторот, Лабораторијата Касперски, нејзиното управување, исто така, негираше дека е вклучен во нелегални активности.

Сојузниот комесар за заштита на податоци, Улрих Келбер, предупредува дека важни лични податоци може да паднат на погрешно место . Според него, текстот во условите на употреба е премногу “нејасен”.

Во Соединетите Американски Држави, каде што внимателноста се крева по руската интервенција на претседателските избори во 2016 година, тие не го исклучуваат ФБИ наскоро да се справи со FaceApp. Сенаторот Чак Шумар веќе испрати писмо до властите, барајќи од Агенцијата за заштита на потрошувачите и ФБИ да истражат дали податоците од трети лица со седиште во САД се пренесуваат преку апликацијата.

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново