Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

mobilen fin

Еве неколку едноставни правила на кои можеме да се потпреме за да го заштитиме нашиот омилен паметен телефон од топлина, но со некакво спокојство:

• Кога е жешко, не го изложувајте смартфонот на товари со тешки игри, кои консумираат многу системски ресурси, бидејќи тоа води до зголемено лачење на топлина од чиповите – така уредот ќе работи при уште повисока температура.

• Ако е премногу топло, можете да ја намалите работата на смартфонот, ако ја отстраните од него заштитната маска (во случај да користите сличен додаток, се разбира) – тоа е сеедно како да го симнете костумот и вратоврската во летната жега.

• Осигурајте се дека вашиот паметен телефон не е изложен на директна сончева светлина – сличен термички ефект може да предизвика непоправлива штета на уредот.

• Бидете особено внимателни со смартфонот, кога сте во автомобилот – температурата на воздухот во затворениот простор може да се подигне до 50 степени на места, кои се под постојани сончеви зраци. Затоа, во никој случај не го оставајте паметниот телефон на сонце во автомобилот.

• И уште еден совет за возачи. Ако го користите смартфонот како навигатор, обидете се да го поставите на место кое се лади од струење на отворите за вентилација за да спречите прегревање.

Следејќи ги овие бескомпромисни мерки на претпазливост, сигурно ќе заштедите некои проблеми со паметните телефони, честопати предизвикани од прегревање. Потрошувачката електроника е подложна на екстремни температури и истите правила важат, на пример, за лаптопи.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново