Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Gmail од 13 февруари ќе ги блокира сите атачменти кои содржат JavaScript, а тоа ќе го прават за да ги спречат нападите со малвер.

Поради блокада на фајловите со екстензија .js секој пат кога ќе се обидете да вчитате JavaScript во Gmail ќе добиете порака со предупредување.

 

Од Google објаснуваат дека хакерите ги злоупотребуваат JavaScript датотеките за на тој начин да добијат пристап до компјутерите на корисниците.

Gmail веќе го ограничува пристапот на фајловите со екстензија .exe, .bat i .msc, а сега блокадата ќе функционира и за .zip фајловите.

Оние што мораат да пратат JavaScript фајлови, како опција ќе можат да користат Google Drive или некој од другите сервиси за зачувување податоци во облак.

Извор: Кајгана

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново