Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кинезите градат супер компјуер со што целта им е најдоцна до 2020 година да направат компјутер со капацитет од еден квинтилион пресметки во секунда.

Кинзите работат на следната генерација суперкомпјутери, а планираат до крајот на оваа година да креираат exascale прототип.

Кина стреми да направи суперкомпјутер кој ќе може да извршува милијарда милијарди пресметувања во секунда.

Ако се изгради овој суперкомпјутер Кина ќе го надмине досегашниот првенец меѓу компјутерите –Sunway TaihuLight, што започна со работа во јули 2016 година. Кина стана компјутерска велесира кога почна во своите машини да користи локални чипови наместо производи од американските компании.

Инженерот Жанг Тинг од Националниот суперкомпјутерски центар во Тианјин истакнува дека овој суперкомпјутер и неговите апликации се очекуваат во 2020 година.

Суперкопјутерот би се користел за обработка на масновни податоци и cloud computing, а прототипот би бил број еден во светот според ефикасноста во преносот на податоците и брзината на пресметките.

 

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново