Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Експертите ја демиситифицираа суштината на сајбер криминалците.

За таинствените и опасни руски хакери, кои ги “разбиле” американските избори и кои се вградиле во системот за безбедност на најголемите светски компании и банки, пишуваа сите медиуми. Но кои се тие? Каде живеат, каде учеле? “Руски дневник” замоли експертите да одговорат на овие прашања.

Бренда “руски хакер” повторно се најде на насловните страници на весниците по американските избори. Според експертите руските хакери не постојат. Повеќе вистина е да се каже дека тие и не се сосема руски.

Митски лик или вистински луѓе?

“Руските хакери се митски лик”, смета Алексеј Лукацки, бизнис-консултант за безбедност во Cisco Systems. Според него “руски” се нарекувани од западните служби за безбедност не само жители на Русија, но и од соседните земји, кои пред се влегуваа во составот на СССР – Украина, Белорусија, Казахстан и дури балтичките држави Литванија, Латвија и Естонија.

А потпретседателот на InfoWatch Рустеми Хајретдинов пак смета дека “руските хакери” може да се дури и американски граѓани. “Под руски хакери обично се подразбираат сите видови на луѓе кои добиле советско или руско математичко образование”, вели тој. “Тие можат да се државјани на која и да е земја во светот, вклучувајќи и на САД”.

По што се разликува од другите?

Според зборовите на експертите, она што навистина ги одликува хакерите, обученост по рускиот математички систем ,специјален за “хакирање”. Тие имаат свој специфичен ракопис. “Овие хакери се обединети од слободата на размислување – Русите се научени да бараат нестандардни решенија на традиционални задачи”, вели Лукацки. “Оваа карактеристика на советското едукација сеуште влијае и ги издвојува руските хакери кои не мислат шаблонски”.

Впрочем, како што забележува Рустеми Хајретдинов, нивото на математичката подготовка на “руските хакери” веќе го стигаат Корејците, Израелците и Кинезите. “Пред се за” руски стил “се сметаше компактниот код, бидејќи руските студентите често испаѓале во недостиг на компјутерски ресурси и се научени да се задоволуваат со малку”, вели Хајретдинов. “Но, сега оваа школа оди”.

Колку се?

Според податоците на InfoWatch во светот дејствуваат активно илјади хакери. Во исто време веродостојни податоци постојат најмалку неколку десетици илјади – оние кои се веќе разобличени. “Црните хакери” заработуваат од злосторства и се трудат да не се задржуваат долго на едно место “, забележува Хајретдинов.” Пол, возраст, образование – ова се податоци кои не се познати, додека не ги фатат. Статистиката за нивните активности,тие кои достигнала до судот, е едан голема нула “.

Експертите наведуваат дека хакерите дејствуваат на различни побуди. “Постојат хакери кои присвојуваат пари од банки, други бараат” дупки “во странски производи и ги продаваат овие информации. Конечно, постојат и такви хакери кои биле пресретнати од малку луѓе, но кои претставуваат закана за светскиот поредок, односно т.н. државни хакери. Според американските медиуми тие уништува сè што им нареди Кремљ “, вели Лукацки.

Каде живеат?

Географијата на хакерите е широка – можете да ги најдете и во неголеми сибирски градови, до научните центри, т.н. академски гратчиња, и во јужниот дел на земјата. Најчесто тие избираат топли и евтини дестинации кои не екстрадираат криминалците – Виетнам, Тајланд, Индонезија.

“Светот стана мал. Можеш да живееш во една земја, а да” работиш “во друга”, убеден е Хајретдинов. “Нема места со физичко присуство – тие вработуваат свои колеги во виртуелниот свет. За заедничка работа не треба да се среќаваат и дури да се познаваат еден со други – доволно е по прекари”.

Како по правило граѓаните на Русија најчесто се фатени зад граница. Така во октомври 2016 година, под сомнение за хакирање на социјалната мрежа LinkedIn, по наредба на ЦИА уапсен е Евгениј Никулин. САД инсистираат за негова екстрадиција, а властите во Русија инсистираат за неговото враќање во татковината.

Извор: Руски дневник

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново