Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Социјалната мрежа Фејбук подготви шест емотикон копчиња кои наскоро би биле замена за  like копчето на Facebook.

Некогаш изразувањето  на емоции, меѓу кои и жалење на  некој од статусите не е соодветен за like. Подолго време се шпекулираше дека ќе се додаде dislike копче, но поради стравување од реакцијaта на брендовите, дека ќе добиваат негативни коментари и намалена интеракција со корисниците, што за Facebook би значело и помалку пари од реклами, идејата за dislike беше отфрлена.

 

Сега Facebook ќе претстави ново мени со шест емоции кои ќе донесат разновидност во невербалната комуникација. Like ќе биде заменет со love, а друштво ќе му прават и лутење, жалење, wow, хаха и yay. Според Facebook кој соработувал со социолози да го реши проблемот со вистинската форма за искажување на емоции, овие шест икони се најчесто користените реакции во коментарите, пренесува The Next Web.

Тестовите веќе се започнати во неколку држави помеѓу кои се Ирска, Шпанија, Португалија, Филипини, Чиле и Јапонија. Реакциите ќе бидат достапни преку подолгo притискање на like по што ќе се отвори листата за избор. Oва подоцна би требало да биде комплетно заменето со мени кое ќе ги содржи сите емоции.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново