Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

horoskop fin8

8.06.2020

Премногу се фокусирате на вашите нови пријателства и ги заборавате старите собри пријатели.

Овен
Нема излез, сериозно мора да направите чекор назад и да размислите за работите. Полни сте со идеи, но оставете го тоа за друг ден. Пријателствата ви се поважни од љубовта. Слободно зборувајте и споделувајте емоции. Со партнерот мора да ја вратите некогашната топлина. Ќе умеете да го омекнете дури и срцето од камен, па ова е ден кога ќе ширите бучна смеа околу себе. Одете на колку што е можно повеќе места.

Бик
Со малку трпение, ќе успеете да го надминете тешкиот период. Ќе имате проблеми со концентрацијата, па на работното место не се форсирајте премногу. На поле љубов можен е сериозен разговор со партнерот, кој ќе ви помогне да решите многу проблеми. Доколку сте во врска, немојте да давате ветувања за кои не сте сигурни дека ќе ги исполните.

Близнаци
Некои разговори можат да придвижат нови интереси. Бидете поактивни во општествениот живот. Наметнете се. Не чекајте да ве поканат или да ви понудат нешто. Вложувате големи количини енергија за да го постигнете тоа што сте го наумиле. Можно е помеѓу вас и партнерот да има караници и тензии во текот на денот. Склони сте на бурни реакции и постапки од кои немате многу корист.

Рак
Ако долго работите на некој проект, време e да побарате малку помош. На работното место обидете се да останете смирени ако сакате да бидете поефикасни. На поле љубов можни се позитивни промени кои ќе ја зајакнат врската со вашиот партнер. Решивте со партнерот да остварите значајни промени во односот. И тоа на подобро.

Девица
Денес нема да сакате да зависите од никого. И можеби е најдобро така, бидејќи најдобрите одлуки ќе ги носите кога мислите со своја глава. Некои Девици ќе се оддалечат од роднина или пријателка која им создавала притисок. Додајте доза на фантазија во вашиот стил. Самоувереноста ќе ви биде на многу високо ниво, ќе се чувствувате супериорно над другите.

Вага
На професионално поле, очекувајте дека ќе успеете да го остварите планот кој сте го имале денеска. Не сте подготвени за сериозни промени на полето љубов. Сега сте расположени само за необврзувачка врска. Внимавајте на хроничните проблеми. Премногу се фокусирате на вашите нови пријателства, а ги запоставувате старите добри пријатели. Можеби е време да одделите време за нив.

Скорпија
Ве очекува исклучително добар ден на професионално поле. Во текот на денешниот ден ве очекува поволен период за решавање на заостанатите обврски. На емотивен план би можеле да очекувате помали расправии во односот со саканата личност. Брачниот партнер ќе покаже дека посакува некои промени во вашиот однос. Проблеми поврзани со крвотокот.

Стрелец
Имате впечаток дека саканата личност нешто крие од вас и не ви се допаѓа нејзиниот став. Вие ќе се однесувате како детектив, за да откриете кои му се намерите. За вашата популарност на работа ќе придонесе познанството со една влијателна личност. На професионално поле ќе постигнете невиден успех, со што барем на момент ќе ги тргнете љубовните маки од главата.

Јарец
Изборите кои ги правите денес ќе бидат поважни од кога било. Учете од искуствата и проценете колку енергија ви е потребна за која активност. Начинот на размислување ве прави храбри и воопшто не помислувате на неуспех. Работите во врската конечно ви се стабилизираат. Не обврзувајте се пребрзо, уживајте во заведувањето. Малку кокетирање ќе делува како зачин во врската.

Водолија
На професионално поле, имате силна интуиција и работната ситуација ви се одвива многу добро. Ќе бидете задоволни. На емотивно поле, имате добар однос со саканата личност и задоволни сте од вашата врска. Стабилен ви е односот. Би било уште подобро доколку се ослободите од беспотребната љубомора, со која го расипувате стабилниот однос со партнерот.

Риби
Голем е притисокот да успеете. Околината е по малку критички расположена кон вас и кон вашата работа и поставува прашања колку сте способни и вредни. Невработените ќе почувствуваат потреба за докажување. Ќе бидете настроени за бурни реакции и кавги, но внимавајте бидејќи со тоа може да ги свртите луѓето против вас. Здравствената состојба ви е чувствителна.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Основен суд Велес, врз основа на чл.38 ст.3 од Законот за судовите (Сл.весник на РСМ бр.58/06), чл.7 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (Сл.весник на РСМ 83/2018) и Одлуката бр.02-2158/1 од 10.12.2015 година на Судски совет на Република Северна Македонија (Сл.весник на РСМ бр.219/15 од 14.12.2015 година), а во врска со потребата од избор на судии поротници поради истек на мандатот на ден 14.11.2020 година, на ден 29.10.2020 година, го објавува следниот:

 

О Г Л А С

за избор на 30 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1.   да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.
  1. За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III. Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство (не постаро од 6 месеци),

            -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање, не постара од 6 месеци).

  1. Пријавата со потребните документи и телефон за контакт да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                                                                            Основен суд Велес

                                               

 
   
   
   
   

Најново