Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dnevenhoroskop fin

Што ви предвидуваат хороскопските знаци за денешниот ден 20 март 2020 година:

Овен
Размислувате за деловните промени кои сакате да ги спроведете во дела. Ќе ви биде потребно време се да реализирате. Можно е некоја личност од вашето минато да биде упорна во обидите да биде со вас.

Бик
Можете да се надевате на некоја прилика за хонорарна или дополнителна работа. Вашата заработка би можела да се зголеми. Во моментот балансирате меѓу две лица. Добри сте во тоа, но наскоро ќе морате да се одлучите.

Близнаци
Нема причина за грижа, деловната ситуација ви е стабилна. Имате добри аспекти. Вашиот партнер покажал иницијатива и среќни сте поради тоа. Се чувствувате убаво во неговото присуство.

Рак
Можете да очекувате поддршка од страна на работното опкружување за вашите проекти. Можете да се надевате на позитивен ден. Ве очекува комуникација со личноста која е ваш потенцијален иден партнер.

Лав
Поволен ден ако се занимавате со приватна работа. Можете да очекувате зголемување на обемот на работа и заработка. Доколку сте во брак можете да очекувате добар ден. Со саканото лице ќе бидете среќни.

Девица
Можно е да продолжат финансиските промени. Не би требало премногу да се грижите. Препорака е да го направите првиот чекор кон лицето кое ви се допаѓа.

Вага
Многу е важно да имате доволно трпение и да оставите некои работи да се одвиваат по својот тек. Ви се допаѓа лицето кое делува претерано сериозно и малку дистанцирано. Тоа сепак нема да ве спречи да му пријдете.

Скорпија
Ќе уживате во мирниот ден кој е пред вас. Нема причина да се грижите премногу за работата. Опуштете се. Доколку сте слободни можете да очекувате ново познанство. Пред вас се интересни случувања со личноста која е многу посебна за вас.

Стрелец
Склони сте на донесување на нагли одлуки, поведете сметка тоа да не ви се одбие од глава. Размислете за бракот и сериозните чекори на љубовен план, но прашајте дали вашиот партнер е подготвен за тоа.

Јарец
Не сакате да се откажувате од своите идеи. Подготвени сте да се борите за она што сметате дека е важно и вредно. Доколку сте слободни денешниот ден е претставен како многу интересен.

Водолија
Вие имате многу деловни обврски денес и би требало до максимум да им се посветите. Ве очекува напорен ден. Можно е љубовта денес да не ви е приоритет, но саканото лице нема да ви замери.

Риби
Можете да добиете добар совет од срана на некој пријател. Можете слободно да се потпрете на блиските лица. Ќе се појави некое ново познанство. Не сте сигурни дали сте подготвени за нова љубов.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен состав се донесоа следниве заклучоци:

  • За спроведувањето и реализацијата на препораките за ограничено движење на граѓаните на јавните места и во институциите, Општина Велес ќе ја известува јавноста преку официјалната интернет страница, преку официјалните социјални мрежи, како и преку електронските и пишани локални медиуми;
  • Поради неисправноста на водата во село Сопот за потребите на жителите од село Сопот, Општина Велес обезбедува достава на канистер со вода за техничка употреба и флаширана вода за пиење.

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Предложената мерка, Малиот пазар во „Нова населба”,
да остане затворен за работа, останува во сила;
- ЈКП „Дервен” да донесе Одлука во врска со работењето
на Градскиот пазар да работи секој ден, од 06:00 до
13:00 часот;
- Да се ограничи продажбата исклучиво само на
земјоделски производи (овошје, зеленчук и други
прехрамбени производи);
- Прехрамбените производи да бидат изложени на секоја
втора тезга во редот;
- Да се изврши оградување на паркинг просторот надвор
од пазарот, да не се дозволува продажба на производи;
- Да се регулира влегувањето и излегувањето на
посетителите во пазарот, со два влезови;
- Пред влезовите да се забележи влегувањето преку
двајца редари и да се внимава на физичикото
растојание при влегувањето;
- Задолжително носење на заштита опрема (маски и
ракавици) на продавачите;
- На влезовите да биде поставено средство за
дезинфицирање и маски за потребите на купувачите;
- Местото на продажба на производи од ист вид, се
утврдува од раководителот на ЈП Пазари при
доделувањето на тезгата за продажба;
- ЈКП „Дервен” се задолжува преку јасно видливо
известување до граѓаните да го определи
времетраењето на задржување на купувачот во пазарот;

- По препораки на Светската Здравствена Организација
(СЗО) ЈКП „Дервен” од денес врши зголемување на
нивото на хлор во водоснабдителниот систем по 0,5 ml/L
милиграми на литар резидуален хлор во градскиот
водоснабдителен систем;
- Согласно Оперативниот план за дезинфицирање се
задолжува ЈКП „Дервен” да спроведе дезинфицирање на
на детските забавни паркови, спортските терени,
патеката околу езерото „Младост” и други јавни
површини во градот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се задолжуваат мобилните тимови на МВР – СВР Велес
на двата пунктови при влезот во град Велес, одредени
на улиците „Вардарска” и „Димитар Влахов”, да вршат
редовна контрола на физичката состојба на учесниците
во сообраќајот, како и дезинфенкција на возилата;
- Се задолжува МВР – СВР Велес да одреди тимови кои
ќе вршат контрола на движењето на граѓаните кон езеро
„Младост”;
- МВР одредува една патрола со двајца униформирани
полицајци за воведување на ред на влезовите на
пазарот.

 

veles

Општина Велес ја известува јавноста дека на четвртата
седница на Општинскиот штаб за заштита и спасување, која
се одржа на 23 март 2020 година (понеделник) во проширен
состав се донесоа следниве заклучоци:
- Се упатуваат управителите на згради, претседателите
или претставници на куќните совети на станбените
згради, да стапат во контакт со Центарот за јавно здравје
со цел добивање конкретни информации за начинот на
употреба на средства за дезинфицирање на зедничките
простории, телефон за контакт: 078 246 729.

 

 

 

 
   
   
   
   

Најново