Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dnevenhoroskop fin

Овен
Тешкиот товар кој го носите не е само од вашите вишок килограми. Насобрани се доста незгодни позиции, климави компромиси и неразрешени ситуации. На крајот од денот ќе почувствувате олеснување и простор за нови планови.

Бик

Пред вас е голем пресврт од кој можете да направите чудо. Имате креативност, сила и амбиција, но и една маана. Премногу емотивно реагирате на критиките. Научете да се контролирате и стекнете самопочит.

Близнаци
Доколку се сомневате во нечии емотивни намери тоа сеуште не претставува доказ за осуда. Нема причина неоправдано да ја казнувате личноста која ја сакате. Бидете внимателни кон своето семејство. Можни проблеми со желудникот.

Рак
Се наоѓате во сјајна форма и самоуверено ги прифаќате различните обврски. Најдобро се чувствувате во друштвото кое има слични идеи или деловни интереси. Сите уметнички души може да очекуваат интересна понуда денес. Поволен период за оние кои се занимаваат со музика, глума или пишување.

Лав
Се наоѓате во романтично расположение и посакувате силни изливи на љубов. Во емотивниот занес сте подготвени да се пробате во нови и предизвикувачки ситуации. Ново познанство стои пред вас.
Девица
Во љубовниот живот непотребно се грижите поради нечие однесување. Покажете повеќе разбирање за нечии грешки или мали емотивни слабости. Водете сметка за црниот дроб.

Вага
Делувате активно на различни страни. Постои личност која може да ги награди вашите интелектуални способности. Новите деловни контакти кои сте ги оствариле го шират влијанието. Ве привлекува комбинацијата од емотивна и интелектуална врска.

Скорпија
Самоуверено ги браните вашите интереси, но постојат дополнителни компликации кои ја отежнуваат вашата деловна или социјална положба. Потребно е рационално да ја користите својата енергија. Чувствувате емотивен занес.

Стрелец
Во љубовниот живот ви одговара нечие присуство, но ви недостасува прилика да ги остварите своите намери. Бидете дискретни во средбите кои изобилуваат со силни емоции или некои прикриени страсти. Ќе ве изненади повикот за дружење од пријателите.

Јарец
Ќе почувствувате креативна инспирација и со леснотија ќе завршите бројни обврски. Понекогаш умеете да оставите фантастичен впечаток на околината, па така соработниците ќе очекуваат ваше мислење за различни деловни теми. Партнерот е малку соминителен.

Водолија
Лесно го губите интересот за едно лице. Емотивното затишје или летаргијата која постои во заедничкиот однос не треба да ја доживувате како некој љубовен проблем. Имате зголемен апетит во последно време, па затоа внимавајте на телесната тежина.

Риби
Не верувате во нечии ветувања на полето на работата, потребна ви е поголема гаранција или потврда за да бидете сигурни. Делувате задоволно поради настаните кои ве следат во љубовниот однос. Важно е правилно да вреднувате нечии чувства и постапки.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Основен суд Велес, врз основа на чл.38 ст.3 од Законот за судовите (Сл.весник на РСМ бр.58/06), чл.7 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (Сл.весник на РСМ 83/2018) и Одлуката бр.02-2158/1 од 10.12.2015 година на Судски совет на Република Северна Македонија (Сл.весник на РСМ бр.219/15 од 14.12.2015 година), а во врска со потребата од избор на судии поротници поради истек на мандатот на ден 14.11.2020 година, на ден 29.10.2020 година, го објавува следниот:

 

О Г Л А С

за избор на 30 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1.   да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.
  1. За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III. Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство (не постаро од 6 месеци),

            -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање, не постара од 6 месеци).

  1. Пријавата со потребните документи и телефон за контакт да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                                                                            Основен суд Велес

                                               

 
   
   
   
   

Најново