Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

memorija fin

Дали ви се случува да заборавите каде сте ги оставиле клучевите или документите? Науката има решение за овој проблем!

Кога мислите се оптоварени со многу работи станува тешко да се запамтат некои едноставни работи, како на пример каде сте ги ставиле клучевите, телефонот или дали сте ја исклучиле пеглата. Причината зошто не памтиме е дека во мозокот чуваме многу непотребни информации и така го оптеретуваме, па од таа причина меморијата слабее.

Научниците советуваат дека следниот пат кога ќе оставите некој предмет некаде, создадете јасна слика за тоа место во главата. Обрнете внимание на околината, дали подлогата на која сте го оставиле е стаклена или од дрво, како и каква е бојата. Дали постои уште некој предмет во околината. Колку повеќе детали ќе запамтите, подоцна полесно ќе го пронајдете предметот.

Уште еден интересен трик – Рут Пропер од американскиот универзитет во Монтклаир верува дека силното притискање на десната дланка за време на памтење на информацијата помага подобро да се вклопи во меморијата.

Научниците ова го препишуваат на фактот дека во моментот на притискање на дланката се активираат области во мозокот поврзани со памтењето. Објаснуваат дека притискањето на десната дланка ја активира левата хемисфера на мозокот која е одговорна за кодирање на меморијата.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново