Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zdravpojadok fin

Започнете го денот со квалитетен и вкусен оброк, кој можете да го подготвите за само неколку минути…

Состојки

– ½ шолја овесни снегулки
– ½ јаболко
– 1 супена лажица путер
– прстофат цимет
– 1 супена лажица путер од кикирики
– ¼ шолја јогурт
– кикирики
– сол

Подготовка

Во тавче загрејте го путерот, па додадете ги парчињата јаболко, цимет, и прстофат сол. Запржете ги јаболките додека да станат меки (околу три до пет минути). Тргнете ги од огнот и ставете ги на страна.
Потоа во тавчето ставете ја овесната каша и малку запржете ја.
На крај, во сад ставете ја овесната каша, помешајте ја со путерот од кикирики, ставете ги и јаболките и прелијте со јогуртот и поспипете со кикирики по желба.

Нутритивна вредност

Калории: 501
Протеини: 17 гр
Јаглени хидрати: 49 гр (8 гр влакна)
Масти: 28 гр.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново