Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

medmaslinovomasloilimon fin

Овој сируп делува како и индустрискиот, но состојките му се природни.

Сирупот за кашлица може да го наравите сами по рецепт на нашите баби.

Состојки:

– 250 грама сиров мед
– 60 ml екстра девствено маслиново масло
– три лимони, исцедени

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во помало тенџерче и загревајте на тивок оган додека не почне да испарува. Тргнете го од оган и оставете го да се излади. Ставете го во помала тегла и добро затворете. Може да го чувате во фрижидер три месеци. КОристете го по потреба.

На деца се даваат до три лажички дневно, а возразни две лажици дневно. Пред употреба загрејте го со тоа што тегличката ќе ја ставите во врела вода, промешајте и напијте се.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново