Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dieta fin

Новогодишните празници поминаа, но и во јануари нè чекаат верските празници кои ќе не поканат да седнеме повторно на празничната маса. По толку многу храна и одмор, нашето тело има потреба од детоксикација и рестарт. Затоа, исхраната според фазите на Месечината е соодветна . Погледнете некои насоки за тоа што можете да ги направите за време на месечевите фази и не заборавајте да ги запишете датумите на исхраната.

За време на полна месечина

Ова е најдобро време за започнување на планот за месечината, бидејќи во оваа фаза на Месечината ќе изгубите тежина брзо и природно. Потрошувачката на цврста храна е забранета. Пијте повеќе вода и детоксифициски чаеви за да ја зголемите моќта за чистење. Погодни чаеви се зелениот, глуварче, мудрец.

Во деновите на зголемувањето и паѓањето на Месечината

Ова е период на детоксикација и елиминација на вишокот телесни течности, а исто така ќе ви го олесни одржувањето на тежината.
Имате неколку опции за јадење за време на овие Месечеви фази: Да консумирате само сезонско овошје и свежо цедени сокови, како јаболка, портокали, киви, грејпфрут, круша. Можете да изедете вкупно 5 овошки дневно и да одлучите како да ги дистрибуирате.

Вашата друга опција од менито е да консумирате салати – една за ручек и една за вечера. Само да ги овкусите со маслиново масло.

Трета опција – тиква или пире од компири, без зачини, путер и млеко.

Последно, но не и најмалку важно, исто така можете да направите супа од зеленчук без сол со сезонски зеленчук.

За време на нова месечина

Новата месечина е фазата во која се јавува најголема детоксикација на телото. Искористете го тоа за да продолжите да губите тежина и детоксифицирајте го вашето тело. И за време на полна месечина и нова месечина, треба да избегнувате јадење тврда храна. Пијте вода, чаеви и сокови.

Запишете ги месечинските фази за јануари 2019 година

01.01.2019 – 03:52 – Нова месечина
14.01.2019 – 08:15 – првиот квартал
21.01.2019 – 07:10 – полна месечина
27.01.2019 – 23:23 – последен квартал

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново