Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ова растение потекнува од Северна Африка и Медитеранот. Артишокот првично бил култивиран и конзумиран во Блискиот Исток.

Се користел како лек и храна во античка Грција. Тој бил популарен меѓу богатите граѓани на античкиот Рим (сиромашните луѓе немале право да консумираат артишок).

Интензивното одгледување на артишок во Европа започнало во 15 век, а неколку века подоцна (19 век), артишокот е воведен во САД. Луѓето го гледаат артишокот главно како извор на храна.
foodpanda, избра уште интересни факти за растението.

Артишок е повеќегодишен трн, кој потекнува од Медитеранот.

Првото споменување на артишоците е во литературата околу 40-70 година п.н.е.

Грците и Римјаните сметаат дека тоа е афродизијак.

Семиња од артишок се откриени за време на ископувањата на Монс Клаудио во Египет за време на римскиот период.

До 16 век им било забрането на жените да консумираат артишок, бидејќи се сметал за афродизијак.

Артишокот станува популарен во Европа, благодарение на Холанѓаните.

Најдобрите производители на артишок денес се Шпанија, Франција и Италија.

Во 1947 година Мерилин Монро била крунисана за првата артишокска кралица на Кастровил.

Артишокот е основниот вкус на популарниот италијански ликер.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново